Evimi Ne Renk BoyatmalıyımEvini hangi renge boyatacağına karar vermeyen kişiler için rehber niteliğinde bir içerik hazırladık.


 

Evine farklı bir hava katmak isteyen ve uzun süredir kendine "Evimi hangi renge boyatmalıyım?" sorusunu soran kişiler için, Kutsal İnşat olarak rehber niteliğinde bir içerik hazırladık.

Kişilerin en değerli yaşam alanı olan evlerin doğru renkle boyanması, ortama uygun dekorasyonla birlikte göz alıcı niteliğe sahip ortamların ortaya çıkarılmasını sağlar. Doğru renk seçimi ile ortamın ferah ve aydınlık hale gelmesi sağlanırken, yanlış renk seçimi kasvetli ortamların yaratılmasına ve boyama için yeniden masraf çıkmasına sebep olur. Bu nedenle boya - badana çalışmaları öncesi hangi odanın hangi renge boyanacağı iyi analiz edilmeli, çalışmalar bu yönde yapılmalıdır.

Dekorasyon çalışmalarında gerçekleştirilen tüm işlemler, kişinin psikolojisini etkiler. Farklı renkler de, tıpkı dekorasyon ürünleri gibi psikolojik etkiye sahiptir. Odaların boyanmasına ilk olarak dikkat edilmesi gereken şey, odanın hangi amaçla kullanılacağı, cephe yönü ve tavan yüksekliğidir. 

Düşük tavanlı bir odanın koyu renge boyanması, odanın olduğundan daha küçük görülmesini sağlayacak ve kasvet yaratacaktır. Bu nedenle düşük tavanlı odaların açık renkle boyanması, tavanın olduğundan daha yüksek algılanmasını sağlar.

Kuzey cephe evlerin genel olarak açık renkli, güney cepheli evlerin ise daha koyu renkli boyanması önemlidir. Bu çalışmalar, evin cepheye uygun şekilde boyanmasını sağlar.

SALONU HANGİ RENGE BOYAMALIYIM?

Günün yorgunluğunun atıldığı ve kişilerin artık yavaş yavaş dinlenmeye çekildiği salon ve oturma odaları, kişilerin dinlenmesine uygun renklerle boyanmalıdır. Mavi, yeşil, beyaz gibi renkler, hem odanın ve salonun daha büyük görünmesini hem de kişinin daha rahat bir şekilde dinlenmesini sağlar. Kutsal İnşaat olarak salon ve oturma odasında, açık renklerin kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

YATAK ODASINI HANGİ RENGE BOYAMALIYIM?

Yatak odası, tıpkı salon gibi açık renkle boyanmalı ve yüksek şiddetli renklerle boyama işlemlerinden kaçınılmalıdır. Kırmızı gibi agresif renkler, uykuya hazırlanılan bir odanın huzurunu kaçırarak kişilerin psikolojisini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle yatak odasının da yeşil, mavi ve açık mor renklerine boyanması, kişilerin uykuya daha rahat bir şekilde geçişini sağlar.

ÇOCUK ODASINI HANGİ RENGE BOYAMALIYIM?

Çocuk odasının boyanmasıyla ilgili en çok dikkat edilmesi gereken şeylerden biri, çocuğun yaş grubu olarak kabul edilir. Küçük yaştaki çocukların odalarının boyanmasında sıcak ve enerji veren renkler, ergenlik dönemindeki çocuğun odasının boyanmasında ise daha çok sakinleştirici etkiye sahip renkler tercih edilmelidir. Küçük çocukların odalarında açık kırmızı ve turuncu gibi renklerin tercih edilmesini, ergenlik çağındaki çocuğun odasında ise mavi, yeşil, pembe, beyaz ve mor gibi renklerin tercih edilmesini tavsiye ediyoruz.

MUTFAK VE YEMEK ODASINI HANGİ RENGE BOYAMALIYIM?

Koyu renklerin kesinlikle kullanılmaması gerektiği mutfak ve yemek odası, daha çok iştah açıcı ve enerji verici renklerle boyanmalıdır. Mutfak ve yemek odasının kırmızı, sarı, mavi, açık yeşil ya da beyaz renklere boyanması, mutfağın ve yemek odasının daha iyi bir görünüme sahip olmasını sağlar.

BANYOYU HANGİ RENGE BOYAMALIYIM?

Banyonun dinlendirme etkisinin artması için mor, mavi, yeşil, beyaz gibi renkler tercih edilmeli, banyonun daha hareketli görünmesi için ise turuncu, sarı ve kırmızı renkleri kullanabilirsiniz.

GİRİŞİ HANGİ RENGE BOYAMALIYIM?

Evin girişinde eğer hareketli bir intiba uyandırmak istiyorsanız koyu renkleri, huzurlu bir geçiş yapmak istiyorsanız, bej ve gri gibi renkleri tercih edebilirsiniz.

 

Bizden Bildirimleri Alın

Bildiğimiz herşeyi sizler ile bu bilgileri paylaşmak istiyoruz.