Duvardaki Çatlakları Nasıl KapatabilirimDuvarda çatlak problemi mi yaşıyorsunuz? Doğru malzeme ve doğru çalışma ile çatlağın giderilmesini sağlayabilirsiniz.


Evinizde ya da iş yerinizde duvar çatlağı problemi mi yaşıyorsunuz? Özellikle yeni binalarda sık sık karşımıza çıkan ve kötü bir görüntüye sebep olan duvar çatlağının giderilmesi için yapılması gereken bazı çalışmalar bulunuyor.

Genel olarak duvar çatlakları yeni yapılmış binanın tam oturmaması, sıva, alçı ve boya gibi çalışmalar sırasında yapılan hataların usta tarafından fark edilmemesi, iç kapıların sert ve şiddetli şekilde kapatılması olarak tespit edilir. Bunun yanı sıra boyanın çatlaması da bazen kişiler tarafından duvar çatlağı olarak ifade edilir. Duvara uygun şekilde boya yapılmaması, boyanın çatlamasına ve bozulmasına sebep olabilir.

Siz de delik kapatmak ve duvar çatlağı tamiri yapmak istiyorsanız, doğru çalışma ve doğru malzeme seçimi ile başarıya ulaşabilirsiniz.

Duvar çatlak tamiri için öncelikle çatlağın büyüklüğüne göre hareket etmek gerekir. Küçük ve kılcal çatlaklar için saten alçı, yumruk büyüklüğünde çukurlar ve çatlaklar için ise sıva alçısı tercih edilmelidir. Saten alçı, sıva alçısına göre daha pürüzsüz ve incedir. Sıva alçısı ise saten alçıya göre daha sağlamdır. Saten alçı ile daha yüzeysel çalışmalar gerçekleştirilirken sıva alçısı daha dolgulu işler için kullanılır. Saten alçı su ile karıştırılarak yumuşak hamur kıvamına getirilir ve sürülür. Sıva alçısı ise mama kıvamına getirildikten sonra spatula ile yoğurulur ve ardından yüzeye işlem yapılır.

ÇİVİ DELİĞİ NASIL KAPATILIR?

Duvarda yer alan çivi deliklerinin kapatılmasında saten alçı kullanılır. Bunun yanı sıra daha pratik olan hazır macun da kullanılabilir. Hazır macunlar, küçük kutular halinde satılır. Bu iki malzeme de çivi deliğinin kolay şekilde kapatılmasını sağlar. Spatulanın ucuna sıkılan hazır macunlar, spatula ile birlikte duvara sürülür. Macun kullanıldıktan sonra zımpara ile düzleştirme yapılır. 

Hazır macunlar sentetik ve su bazlı olarak ikiye ayrılır. Duvara sentetik boya yapılacaksa sentetik macun, su bazlı boya yapılacaksa su bazlı macun tercih edilmelidir.

MASTİK İLE ÇATLAK TAMİRİ NASIL YAPILIR?

Duvar tamiri gerçekleştirilen malzemeler arasında mastikler de yer alır. Silikonlara benzeyen mastikler, üstleri boyanabildiği için duvar, kapı ve pencerelerin çatlak tamirlerinde tercih edilirler. Yapısı itibarıyla sert hava koşullarına direnç gösterebilen mastikler, sadece iç cephede değil dış cephede de kullanılır. Mastikler, akrilik ve poliüretan olarak ikiye ayrılır ve poliüretan mastikler, daha esnek, yapışkan ve akrilik mastiklere göre daha dayanıklı olarak kabul edilir.

Siz de duvar çatlağı konusunda yardım almak istiyorsanız, Kutsal İnşaat olarak hizmet vermeye hazırız. Boya - badana çalışmalarını sürdüren firmamız ile müşterilerimize en kaliteli hizmeti, en uygun fiyatlarla vermeyi sürdürüyoruz.

Siz de boya badana çalışmalarımızdan faydalanmak ve evlerinizin kısa süre içinde yenilenmesini istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilir ve çalışmalarımızla ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Mevlana Mahallesi, 1707/11 Sokak No:2 K:2 Bornova - İzmir adresinde yer alan firmamıza 0232 373 00 11 numaralı telefondan ulaşabilir ve çalışmalarımızla ilgili bilgi alabilirsiniz.

 

Bizden Bildirimleri Alın

Bildiğimiz herşeyi sizler ile bu bilgileri paylaşmak istiyoruz.